Lawenda to roślina, którą z roku na rok możemy spotkać nie tylko w samym ogrodzie, ale także na szeroką skalę zaczyna się z niej korzystać w medycynie naturalnej. Ma ona kwiat bogaty w olejki eteryczne. Szeroko korzysta się z niej w aromatoterapii i podczas schorzeń, które powiązane są z naszym przewodem pokarmowym. Sama roślina jest również niebieskofioletowa i dodatkowo odznacza się przyjemnym zapachem. Czytając ten artykuł dowiesz się o tym jak posadzić lawendę, co możemy z nią zrobić oraz jakimi jeszcze odznacza się owa roślina właściwościami poza aspektem, jakim jest lecznictwo?
Uprawa lawendy
Lawenda pochodzi z regionu, jakim jest morze Śródziemnomorskie, którą coraz częściej możemy spotkać w przydomowym ogrodzie. Roślinę tą hoduje się w sposób staranny co dla wielu z nas może być nie lada wyzwaniem mimo tego będziemy mogli nacieszyć się jej wyglądem oraz wspaniałym zapachem.
Lawenda wąskolistna – jest to zimnozielony rodzaj rośliny, który wyposażony jest w wąskie ozdobne, srebrzyste listki oraz kwiaty zebrane w kłos. Wielu z nas słysząc lawenda myśli o Francji, w której znajdują się pachnące, fioletowobłękitne pola.
Jak sadzić lawendę w ogrodzie?
Jak najbardziej w Polsce możemy się cieszyć z uroku, jaki daje nam lawenda, gdyż spokojnie można uprawiać ją w ogrodzie. W prawdzie wiąże się to z dużymi nakładami pracy, gdyż dużo uwagi będziemy musieli skupić na: przycinaniu, wyborze odpowiedniego miejsca itp. Mimo wszystko odpowiednio pielęgnowana przez nas lawenda ładnie się rozrasta wyglądając przepięknie. Dodatkowo możemy zabrać się za bukiety z lawendy jednak przed ich stworzeniem należy przygotowane kawałki zasuszyć. Również może być ona pomocna w walce z molami, które lubią buszować po szafkach pełnych ubrań.
Lawenda sadzenie – gdzie sadzić lawendę w ogrodzie?
Lawenda – musimy dostarczyć jej sporą ilość ciepła, dlatego warto zadbać o to, aby roślina ta znajdowała się w dobrze nasłonecznionym miejscu, w którym mamy dostęp do zdrenowanej i przepuszczalnej ziemi z dodatkiem wapna. Jednak w momencie, kiedy mamy wyłącznie dostęp do słabo przepuszczalnego gruntu to na dnie dołka powinien znajdować się rozłożony przez nas drenaż z kawałków potłuczonej donicy. Warto wspomnieć, że lawenda nie trawi podmokłego terenu. Lepiej więc sadzić lawendę wszędzie tam, gdzie jest za sucho niż za mokro. Mimo tego roślinę tą należy regularnie podlewać. Dodatkowo decydując się na lawendę, która ma rosnąć w polskim ogrodzie należy rozważyć zakup gatunku mrozoodpornego.
Cięcie lawendy
Zabieg, jaki możemy wykonać w celach pielęgnacyjnych to regularne przycinanie roślinek. Młode krzewy trzeba przycinać już w pierwszym roku ich wzrostu o połowę, gdyż w ten sposób sprawimy, że lawenda zacznie wypuszczać dużą ilość nowych pędów u podstawy tworząc gęstą koronę. Cięcie lawendy na wiosnę odbywa się poprzez przycinanie chorych, połamanych, wybujałych oraz uszkodzonych gałęzi. Następnie z czasem wykonuje się letnie cięcie lawendy w celu nadania roślinie niepowtarzalnego i regularnego krzaczastego kształtu. Również dzięki temu pobudzimy lawendę, która zacznie wypuszczać coraz częściej nowe pędy.
Wianek z lawendy
Co zrobić z lawendy to pytanie zadaje sobie praktycznie każdy z nas. Dobrym pomysłem może być wianek z lawendy, który powstaje przy użyciu kilku dostępnych metod. Najczęściej korzysta się ze sposobu, w którym za podkład robi kawałek drutu lub słomy, Dokłada się do niego małe wiązki lawendy. Również dobrze sprawdzają się podkłady z gałązek lub wikliny, gdzie gałązki lawendy układa się pomiędzy powstałą plecionką. Kolejną metodą, z jakiej możemy skorzystać jest tworzenie małych bukiecików, które następnie musimy przymocować do wykałaczek wkuwając je gęsto w słomiany podkład.
Dlaczego lawenda usycha?
Roślina ta pochodzi z terenów pasma klimatycznego, który rozciąga się od wysp kanaryjskich aż po Indie. Lawenda pochodzi z pasa klimatycznego rozciągającego się od Wysp Kanaryjskich po Indie. Zaaklimatyzowała się ona w naszym polskim regionie, gdzie możemy ją uprawiać w ogrodzie jak i zarówno przy użyciu doniczki. Na popularności spośród wielu gatunków zyskuje lawenda wąskolistna, gdyż odznacza się ona dużą odpornością na silne mrozy. W Polsce uprawia się ją najczęściej w południowych regionach na terenach, które są ochronione przed wiatrem oraz zimnem. Jednak roślina ta nie każdą zimę jest w stanie przetrwać. Jej szansa na przeżycie uzależniona jest od wielkości ujemnej temperatury i pokrywy śnieżnej. Całość w celu ochrony przed gwałtownymi zmianami pogodowymi trzeba w zimę obłożyć warstwą ściółki tym samym zwiększając jej szansę na przetrwanie najbrzydszych dni, które w okresie grudniowo-kwietniowym pojawiają się dość często. Warto wszystkie te zabiegi starannie i dobrze wykonać, gdyż w przeciwnym razie dojdzie do uszkodzenia bryły korzennej w wyniku czego powstanie uschnięta lawenda. Natomiast lawenda w doniczce usycha dość często z powodu przemarzania wody w podłożu. Należy więc w celach zapobiegawczych rozluźnić glebę dosypując do niej piasek, gdyż dzięki temu mocno ograniczymy zamarzanie wody w podłożu. W regionach, gdzie zimą ujemne temperatury są wysokie należy na zewnątrz lawendę trzymać w pojemniku dzięki temu na zimę z łatwością przetransportujemy ją do doniczki i umieścimy we właściwym miejscu w naszym domu. Czy uschnięta lawenda odbije? Odpowiedź jest prosta tak, lecz musimy ją jak najszybciej naciąć.
Sadzenie innych roślin
Co można posadzić obok lawendy? Wiadomo nie od dzisiaj, że kolor fioletowy najlepiej komponuje się z żółtą barwą. Warto więc postawić na aranżacje z bodziszkiem, hostą i żurawką.