Inne

Języki świata – ile ich jest oraz jakie są najpopularniejsze

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile jest języków na świecie tak naprawdę? Albo jaki jest najczęściej używany język na świecie? Już od najmłodszych lat dowiadujemy się, że nie wszyscy ludzie na świecie mówią jednakowym językiem. Na przykład pierwszy wyjazd za granicę lub czytanie mediów dają nam o tym jasno do zrozumienia. Odpowiedź na pytanie, ile jest języków – może wydawać się bardzo prosta, ale to tylko pozory. Czy można definitywnie określić, ile jest języków na świecie? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Ile jest języków na świecie?

Najprościej można powiedzieć, że jest tyle języków, ile krajów, ale to nieprawda. Fakt ten wynika z kilku bardzo ważnych kwestii. Przede wszystkim w wielu krajach, zwłaszcza tych o dużej powierzchni, ludność często mówi wieloma językami, nie tylko językiem ojczystym. Przykładem na to są Chiny, gdzie językiem urzędowym jest mandaryński, ale w praktyce Chińczycy posługują się także np. kantońskim. Ponadto, na świecie istnieją języki, którymi obecnie posługuje się tylko jedna osoba. Jest ich około 40 i można właściwie sobie wyobrazić, że są one zagrożone wyginięciem. Specjaliści twierdzą, że do 2100 roku ponad połowa używanych obecnie języków wyginie. Wiele języków już dawno wyszło z użycia i są obecnie postrzegane jedynie jako rodzinne tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na przykład język polski należy do rodziny języków słowiańskich. Nikt zatem nie jest w stanie ostatecznie obliczyć, ile języków jest na świecie. Jednak eksperci szacują tę liczbę na aż około 7000. Jest ich tak wiele, że prawdopodobnie nie jest możliwe, aby jedna osoba poznała je wszystkie.

Które języki są najpopularniejsze?

Można mimo wszystko określić to, które języki są najpopularniejsze, którymi posługują się miliony ludzi w różnych krajach. Pamiętaj jednak, że nie w każdym zakątku świata mówi się po angielsku. Wiele części Azji i Rosji z trudem sobie z tym radzi. Podobnie, podróżując do Ameryki Południowej, lepiej mówić po hiszpańsku. Nie zapominajmy o języku niemieckim. Mówi się tak nie tylko w dużej społeczności niemieckiej. Na wzmiankę zasługuje chociażby komentarz dotyczący popularności języka hiszpańskiego. Językiem tym posługuje się ponad 500 milionów ludzi na całym świecie. Jednak językiem, którym mówi większość ludzi na całym świecie, nie jest to angielski, a chiński. Szacuje się, że korzysta z niego ponad 2 miliardy ludzi. Hindi również zyskuje na popularności, zgodnie z najnowszymi statystykami, a obecnie mówi nim ponad 450 milionów ludzi w Chinach. Tu również warto wspomnieć o najtrudniejszym języku świata. Są to między innymi: chiński, islandzki, grecki, hebrajski, fiński, polski, węgierski, arabski. Dlaczego te języki uważane są za najtrudniejsze do nauczenia? Z jednej strony charakteryzują się bardzo wyrafinowaną wymową, zróżnicowaną pisownią i trudną gramatyką. Dlaczego nasz język ojczysty znalazł się na tej liście? Spróbuj nauczyć obcokrajowców poprawnej wymowy słów „chrząszcz”, „szczęście” i „bezlitosny” lub wyjaśnij odmiany i zawiłości pisowni języka polskiego. Na świecie jest wiele rodzin, odmian i dialektów, a ich liczby nie da się dokładnie policzyć, jest to tylko przybliżenie. Niektóre języki mają bazę użytkowników 2 miliardów ludzi, podczas gdy inne są używane tylko przez 10 osób. Wszystkich języków świata nie da się policzyć, nie mówiąc już o nauce. Warto więc opanować przynajmniej część z nich – w dzisiejszych realiach podróżowanie w najodleglejsze zakątki świata jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, więc przynajmniej trochę znajomości języka angielskiego to absolutne minimum. Jeśli posługujesz się jednym z najtrudniejszych języków na świecie, to już sukces.

Jaki jest najtrudniejszy język świata?

Jaki jest najtrudniejszy język świata? To niewątpliwie chiński. Mieszkańcy kraju Konfucjusza posługują się pisownią w dziesiątkach tysięcy postaci. Każda z tych liter w zdaniu zależy też od pozostałych, ponieważ ważny jest tu kontekst całego zdania. Język wymaga również dużo cierpliwości i wyobraźni, jeśli chodzi o intonację i akcent niektórych słów, co jest ważne dla uchwycenia kontekstu zdania. Bez nich słowa mogą mieć wiele znaczeń, czasem nawet sprzecznych. Drugi najtrudniejszy język to japoński. Język Kraju Kwitnącej Wiśni jest podobny do chińskiego (jest ze sobą blisko spokrewniony) – liczy się nie tylko to, co się mówi, ale także to, jak się to mówi.

Jaki język był pierwszy na świecie?

Jaki język był pierwszy na świecie? To z pewnością sumeryjski. Sumeru, to starożytny kraj w południowej Mezopotamii. Sumerowie byli zaawansowaną cywilizacją powszechnie uważaną za kolebkę kultur Bliskiego Wschodu i dzisiejszej Europy. Istnieją nawet teorie spiskowe, iż mieszkańcy tych ziem przybyli z kosmosu. Fakt, że mogli przeprawić się przez Zatokę Perską i przybyć do tych krajów z Półwyspu Arabskiego, chyba bardziej przemawia do większości ludzi. Należy zaznaczyć, że był to język ergatywny napisany pismem klinowym prawdopodobnie pochodzenia z 3500 roku p.n.e.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *