Barwny obraz kultury i nastroju jest efektem ponad 700-letniej historii miasta handlowego.
Państwo galicyjsko- wołyńskie, Rzeczpospolita Obojga Narodów, Imperium Habsburgów, ZUNR, II Rzeczpospolita Obojga Narodów, III Rzesza i Związek Radziecki to formacje państwowe i ich okresy historyczne. Dlatego Lwów zachwyca różnorodnością dziedzictwa średniowiecznego, renesansowego czy barokowego pozostawionego przez przedstawicieli różnych kultur. Nawet dziś, spacerując uliczkami starej dzielnicy, można spojrzeć na przestrzeni wieków poprzez stare bramy i łuki podwórek lwowskich kamienic. Turyści wybierający się na wycieczkę do Lwowa są zachwyceni tym miastem kontrastów.
Będąc we Lwowie koniecznie trzeba odwiedzić następujące miejsca: Pałac Potockich, Opera Katedra św. Jura, Kaplica Boimów, Katedra Ormiańska i wiele innych ciekawych lokalizacji. Te miejsca to obowiązkowe punkty programu, który proponuje prawie każda wycieczka do Lwowa. Architektura byłaby jednak niezrozumiała bez odpowiadających jej historii.
Miejsca, ulice i place
Wycieczka do Lwowa prowadzi nas do Placu Rynok – epicentrum tętna miasta. Na głównym placu znajduje się nowoczesny magistrat (lwowski ratusz) oraz najciekawsze kamienice w centrum miasta. Kilka wieków temu piękne i kolorowe domy pełniły rolę lokali handlowych i przemysłowych oraz przedstawicielstw sklepikarzy różnych narodowości. Pierwszy ratusz powstał w XIV wieku w wyniku nadania miastu prawa magdeburskiego, co oznaczało samorządność miejską w przeciwieństwie do władzy monarchy. Dawne przywileje i zapewnienie wygodnego życia w mieście stworzyły warunki do prowadzenia handlu i rzemiosła dla Niemców, Rusinów, Polaków, Żydów, Ormian, a nawet Saracenów. Na czele magistratu stanęli najbogatsi i najbardziej wpływowi przedstawiciele narodowości. Wiadomo, że na Rynku znajdowały się już wcześniej ratusze gotyckie i renesansowe. Nowoczesny gmach Urzędu Miejskiego Lwowa wzniesiony został w 1826 roku przez administrację austriacką w stylu klasycyzmu i stanowi ciekawy obiekt w centrum Lwowa. Można wspiąć się na wieżę ratuszową i z tarasu widokowego podziwiać zabytki i panoramę miasta.
Gwar na lwowskim Rynku
Na Rynku znajdują się renesansowe i barokowe budowle – 43 kamienice. Dziś słychać od nich gwar osób odwiedzających restauracje czy sklepy z pamiątkami. W Pałacu Lubomirskich (dom nr 10) znajduje się Lwowska Kopalnia Kawy, w której wydobywa się ziarna legendarnego napoju. W lochu radzimy zdecydowanie skosztować charakterystycznej „kawy nasączonej” ze specjalną cukrową skórką utworzoną za pomocą palnika.
Na placu Rynok mieszczą się także cztery oddziały Muzeum Historycznego Lwowa.
Czarna kamienica zawsze jest wyjątkowa dla gości miasta ze względu na nietypowy kolor elewacji. Dziś mieści się tu „Muzeum Historii Lwowa”. Wśród ekspozycji działu interesującą atrakcją turystyczną jest Lapidarium na pierwszym piętrze, w którym prezentowane są unikatowe zachowane fragmenty dekoracji znanych miejsc architektury dawnego Lwowa. Kolejnym punktem wycieczki do Lwowa jest żółto-biała kamienica po prawej stronie w okresie renesansu pełniła funkcję Poczty Lwowskiej. Pomimo nieudanego przedsięwzięcia włoskiego kupca Roberto Bandinellego, gdyż usługi spedycji listów były zbyt drogie, dom nadal nosił imię jego imienia. Wewnątrz Palazzo Bandinelli znajduje się wyjątkowa część muzeum historycznego z odrestaurowanymi wnętrzami z XVII i XVIII wieku.
Na co warto zwrócić uwagę podczas wycieczki do Lwowa?
Na pierwszym miejscu różnorodność architektury. Wycieczka do Lwowa to przede wszystkim doznania estetyczne. Pałac Korniaktów na placu Rynok nr 6 jest bardziej znany jako budynek, w którym znajduje się „Dziedziniec Włoski”. Rzeczywiście, wewnątrz znajduje się ukryty dziedziniec z galeriami na trzypiętrowych arkadach dookoła, przypominającymi klasyczny renesansowy styl. Latem otwiera się tu przytulny taras restauracyjny, ukryty przed oczami turystów, a na ciekawskie oczy zwiedzających czekają ekspozycje i wystawy działu Pałacu Korniakta.
Muzeum historii Ukrainy i Katedra Łacińska
Po przeciwnej stronie głównego placu miasta można zwiedzić kamienicę nr 24 – oddział „Muzeum Historii Ukrainy”. Ekspozycje muzealne opowiadają o historii Ukrainy od czasów starożytnych po czasy współczesne. Niedaleko działu muzealnego znajduje się Katedra Łacińska lub Katedra Łacińska, te zabytki zachwycają swoją wielkością i pięknem. Zewnętrzna część głównego kościoła katolickiego w mieście wchłaniała style gotyckie, renesansowe i barokowe i zmieniała się z biegiem czasu. Wiadomo, że od XIV do XVIII w. Lwów był częścią Królestwa Polskiego (od 1569 r. – Rzeczypospolitej Narodów), zatem katedra odgrywała dominującą rolę ideową w krajobrazie architektonicznym miasta. We wnętrzu katedry zwiedzający mogą zobaczyć renesansowy wystrój kaplic grobowych wybitnych i zamożnych mieszkańców miasta oraz wspaniałą dekorację wysokich gotyckich sklepień. Zalecamy zwrócić uwagę na ołtarz katedry i balkon dla rodzin królewskich. Wycieczka do Lwowa prowadzi nas dalej na Placu Katedralnym kryje się wiele przytulnych lokali ukrytych pod kolorowymi markizami, gdzie przyjemnie jest rozkoszować się pięknem Katedry Łacińskiej, siedząc z przyjaciółmi przy filiżance pysznej lwowskiej kawy.
Kaplica Boimów
Trudno przeoczyć rzeźbiarską fasadę z figurą siedzącego Chrystusa na kopule. Kaplica Boimów jest jedyną zachowaną kaplicą na placu niedaleko katedry. Wyjątkowy budynek swoim wyglądem zewnętrznym i wewnętrznym opowiada historie Pisma Świętego. Grobowiec rodzinny w kaplicy Boimów tworzy wizualny efekt przestrzeni dla każdego wchodzącego gościa. Na ścianie od strony ulicy. Halickiej, znajdują się ciekawe i wyjątkowe portrety ścienne mieszczan z początku XVII wieku.
Wysoki Zamek i piękny widok na miasto
Za panowania króla Danyły, księcia Lwa i ich zwolenników na terenie najwyższych wzgórz miejskich zlokalizowano zespół fortyfikacyjny, a średniowieczny Lwów odpowiednio rozwinął się na zboczach współczesnego parku. Dziś znajduje się tu teren, w którym odbija się echo historycznej nazwy – „Podzamcze”. Niestety, nie zachowała się najstarsza zabudowa drewniana.
W programie wycieczki do Lwów nie zawsze znajdziemy Wysoki Zamek, aby dostać się tam należy skierować się spod Wieży Prochowej w stronę ul. Maksyma Kryvonosa i na parkingu autobusowym udać się po schodach. W przyszłości kieruj się drogą w lewo do początku trasy (metalowe schody) i idź w górę. Warto dodać, że zamek również nie zachował się, z wyjątkiem niewielkiego muru obronnego, który spotkacie na opisywanej trasie.
Ciekawostką jest to, że wysokie wzniesienie z asfaltową drogą dookoła i na szczyt zostało sztucznie usypane przez przedstawicieli polskiej ludności lwowskiej w 1856 roku z okazji 300. rocznicy uchwalenia Unii Lubelskiej. To właśnie stąd rozpościera się wspaniały widok nie tylko na centrum miasta, ale także na inne części miasta, czy to mieszkalne, przemysłowe czy zielone. Wycieczka do Lwowa to także okazja by wybrać się na spacer po okolicy, gdyż park Zamku Wysokiego kryje w sobie wiele ciekawych rzeczy.